Agapornisové potřebují jako ostatní druhy vyváženou stravu. Vhodná skladba potravy je ovlivňuje pozitivně zdravotní stav Vašich svěřenců. Nebudu zde uvádět složení všelijakých krmných směsí, ale uvedu zde jednotlivé složky, ze kterých by se měl jídelníček skládat. V zásadě se jedná o tři kategorie: zrní, zelené krmení a ovoce-zelenina.
Zrní
proso - Patří mezi základní zrniny. K dostání je několik druhů - žluté, zelené, červené,
bílé. Na barvě nezáleží, protože obsah látek je prakticky stejný. Obsah látek v prosu se blíží ideální hranici poměru bílkovin, tuků a sacharidů. Významný je obsah Fe, vitaminů B1 a B2. Při klíčení se zvyšuje obsah vitaminů A, C, E a minerálů (Na, P, Fe, Mg,...).
oves - Další významná složka, rod zahrnuje na 35 druhů. Obsahuje hodnotné bílkoviny, má vyšší obsah tuku než ostatní obiloviny. Dále obsahuje vitaminy B a E, z minerálů Mg, Fe, Zn, Mn. Oves má naopak nedostatek vitaminů A a C. Při klíčení má vysoký obsah jódu.
pšenice - Významná potravina pro mnoho obyvatel planety. Obsahuje vitaminy B a E, z minerálů Ca, Fe, P. Největší význam má naklíčená - její klíčky obsahují kompletní řadu vitaminů B, dále vitaminy A, C, D a E, z minerálů Fe, P, Mg, Zn, Ca.
slunečnice - Je pěstována v teplejších oblastech mírného pásma. Z vitaminů obsahuje vitamin B a E. Z minerálů to je K, P, Ca, Na, Mg, Fe a Zn. Měla by se podávat v malém množství, protože má vysoký obsah tuku (kolem 45%)!!!
lesknice (kanárské proso) - pěstuje se v teplejších oblastech, je velice výživná a pro ptáky dobře stravitelná, vyvolává žízeň, proto ptáci častěji pijí. Obsahuje pouze 1% tuku, podává se s tučnějšími zrninami. !!!
Mezi další zrniny patří např. mohár, bér, konopné semeno, kardi, obiloviny, ...... Vždy musíme dávat pozor na obsah tuku v jednotlivých zrninách. Budeme-li ptákům podávat příliš tučnou stravu, tak nám ztuční a stanou se v chovu nepoužitelní. Svým agapornisům míchám zrniny dle dostupnosti, vždy dávám většinu prosa a ovsa a pak přidám trochu slunečnice, kardi, někdy lesknice.....
Zelené krmení Zelené krmení tvoří další důležitou složku pro správnou výživu. Papoušíkům se tak do těla dostávají další významné látky v přirozené podobě. Mimo zelené natě sem můžeme zařadit i
naklíčené zrní. Klíčky mají vysoký obsah vitaminů a minerálů. Vhodná je např. pšenice. Uvádím seznam rostlin, které nejsou jedovaté a tudíž je můžeme bez problémů podávat. Nejčatěji je předkládáme ve svazečku, který zavěsíme do klece či voliéry.
Vhodné rostliny:
- řeřicha setá
- podběl lékařský
- jitrocel kopinatý
- ptačinec žabinec
- řebříček
- salát
|
- pampeliška
- jetel
- kokoška pastuší tobolka
- pupalka dvouletá
- truskavec ptačí
- kopřiva
|
|
|
Ovoce a zelenina
K doplnění krmiva podáváme ovoce a zeleninu. Nejlépe z vlastní zahrádky, protože jsme si jisti, že nebyla použita chemická ochrana. Vždy vybíráme zdravé plody, které nesmí být napadeny hnilobou či plísní. Ovoce a zeleninu umyjeme, nakrájíme na kousky a podáváme. Jelikož se začne rychle kazit, tak nikdy nenecháváme celý den v kleci. A co můžeme například podávat?
-
jablka
-
hrušky
-
kukuřici
-
hroznové víno
-
mandarinky
-
mrkev
|
-
meruňky
-
banány
-
jahody
-
maliny
-
okurky
-
melouny
|
Tip:
Z jara vysejte proso a udělejte si takové malé "prosné pole". Do podzimu vyrostou rostliny a pak budete mít zásobu prosa v klasech. Můžete krmit jak v mléčné zralosti, tak ve zralosti "konzumní".
Kukuřici zkrmujte již v mléčné zralosti (před dozráním, začíná jemně žloutnout). V tomto stavu má nejvíce cenných látek, zamrazujte si zásobu do mrazáku.