Chorobám sa dá vyhnúť dobrou hygienou...
Mezi nejčastější nemoci agapornisů patří:
Parazity: Mezi nejčastější parazity patří všenky, perožrouti, mšice, čmelíci. Proto je potřeba v chovu přísná hygiena. Existují na to speciální přípravky, které koupíte v chovatelských potřebách. Vytrhávání peří: Je to velice nepříjemná choroba, kdy papoušek vytrhává peří sám sobě. Takové chování se těžko léčí. Může být způsoben nedostatkem vitamínů nebo ztrátou partnera. I když na to existují různé přípravky tak je potřeba navštívit veterináře.
Giardioza (Giardia intestinalis): Jde o parazitární onemocnění trávicího aparátu. K nákaze dochází z infikovaného trusu. Nejčastějšími příznaky této zákeřné nemoci je hubnutí, suchá kůže, nebo vytrhávaní peří. I na tuhle nemoc existují různé přípravky, ale vždy bychom měli navštívit veterináře.
Tumory: Jde o nádorovou nemoc. Může vznikat na těle jako výrůstky nebo ve vnitř v těle. Musí být operativně odstraněn.
Tuberkulóza: Původem této nemoci jsou baktérie, které můžou být v nakažené potravě nebo vodě. Tuto nemoc může roznášet i infikovaný pták. Příznakem je hubnutí. Bohužel neexistují na to žádné léky.
Pseudomor (NCD): K nejčastějším příznakům této nemoci jsou potíže s dechem, nachlazení, ochrnutí, nepřijímání potravy. Tuto nemoc dokáže určit jen vyšetření. Proti této nemoci nejsou léky.
Chlamydioza (baktérie rodu Chlamyda): Původcem této nemoci jsou baktérie, které můžou být v nakažené potravě nebo vodě. Jde o nemoc, která může být přenesena i na člověka (je i smrtelná). Příznaky jsou krvavé výměšky, výtoky z nosu a očí nebo dýchací, střevní a rozmnožovací problémy. Ptáci se můžou nakazit především trusem a od ostatních sekretů. Proto je třeba zabránit fekální kontaminací krmítka a napáječek. PBFD (psittacine beak and feather disease): Jde o zákeřnou nemoc kdy dochází k poruše peří a zobáku ptáka. Ptáci jsou na některých místech holí. Vir probíhá v řadě vnitřních orgánů (játra, slezina). Proti této nemoci nejsou léky. Červi Jde o nákazu, kterou můžeme určit podle krvavých výměšků, hubnutí. Proto je potřeba v chovu přísná hygiena. Léčí se odčervením.
Přerůstající drápky: Přerůstající drápky postihuje většinou ptáky, kteří žijí v bytě a nemají vhodné bidla na sezení. Když drápky příliš přerostou nemohou prsty zaujmout vhodné postavení. Pak dochází k zánětům. Proto je třeba dávat pozor na velikost drápku a pravidelně je zastřihovat. Je zapotřebí postupovat opatrně.
Zadržené vejce: Jde o neschopnost samičky snést vejce. Většinou se jedná o příliš mladé samičky, nebo o snášení v zimním období. Kloaka je dost úzká a svaly nejsou schopné vytlačit vajíčko. Pták potom špatně létá a vejce je možné zjistit nahmatáním. Pomoci můžeme masírováním jedlým olejem a to krouživými pohyby. Je dobré takovou to samičku umístit do oddělené klece.